Nasz organizm na słodki smak reaguje wyrzutem endorfin i serotoniny – hormonów szczęścia. Już to pokazuje, że organizm uwielbia wszystko co słodkie. Podczas spożywania słodyczy nasz mózg wytwarza podobne mechanizmy do tych, które występują w nim podczas spożywania alkoholu czy tytoniu. Bardzo podobny do tych przy uzależnieniach. Często sięgamy po słodycze by zredukować stres lub się za coś wynagrodzić. Takie działania mogą niestety prowadzić do poważnych konsekwencji. Uzależnienie od cukru – jak sobie z nim poradzić?
Uzależnienie od cukru
Cukier uzależnia bardzo szybko i niestety wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z problemu z nadmierną ochotą na słodycze. Cukier może stać się dla nas jak narkotyk, którego będziemy się ciągle domagać. To wcześniej wspomniane hormony szczęścia oddziałują na chęć spożywania coraz to większych ilości słodyczy. Cukier, który znajduje się w słodyczach oddziałuje na szybki wzrost naszej energii. Po chwili jej poziom drastycznie spada. Po spożyciu dużej ilości cukru wzrasta stężenie glukozy a to z kolei zmusza trzustkę do produkcji większej ilości insuliny. Wtedy nasz organizm zaczyna się szybciej męczyć i pojawia się osłabienie i zmęczenie.
Uzależnienie od cukru możemy podzielić na fizyczne oraz psychiczne.
Fizyczne charakteryzuje się tym, że organizm ciągle domaga się cukru.
Psychiczne objawia się najzwyczajniej ochotą na słodkie przekąski. Organizm jest przyzwyczajony do tego, że dostaje „nagrodę” w postaci słodkości. Domaga się jej po obiedzie To uzależnienie jest ściśle związane z ośrodkiem nagrody, który znajduje się w mózgu – domaga się przyjemności.
Objawy uzależnienia
- podjadanie słodyczy,
- spożywanie bardzo dużej ilości pokarmu na raz,
- obsesyjne myślenie o jedzeniu,
- brak kontroli nad spożytymi słodyczami,
- nieustający głód.
PROMOCJA!
Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!
Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.
Wpływ na organizm
Bardzo łatwo jest spożywać zbyt duże ilości cukru. Znajduje się on w: płatkach, napojach, jogurtach, ketchupie, przekąskach. Spożywanie cukru w ogromnych ilościach może wywołać nieprzyjemne i poważne konsekwencje zdrowotne:
- zwiększone ryzyko wystąpienia nadwagi oraz otyłości,
- insulinooporność (więcej na ten temat tutaj – link),
- choroby serca i cukrzyca typu II,
- rozwój depresji,
- rozwój próchnicy,
- powstawanie trądziku,
- wahania poziomu energii,
- przyczynia się do starzenia się organizmu.
Jak poradzić sobie z uzależnieniem?
Nie musisz całkowicie rezygnować ze słodkiego smaku. Chodzi mi tutaj o dużo zdrowsze zamienniki tradycyjnego cukru i słodyczy. Stworzyłem już kilka wpisów na temat fit przekąsek i deserów:
- 5 fit przekąsek, które zastąpią słodycze – link,
- niskokalorycznych lodów z Biedronki – link,
- fit przekąsek z Lidla – link,
- fit przekąsek z Lidla część 2 – link,
- top 10 fit przekąsek z Biedronki – link,
- przepisy na fit koktajle – link.
Bardzo dobrym zamiennikiem słodyczy są koktajle owocowe. Na początku może być trudno od razu przerzucić się z batonika na owoc. Tutaj dobrym rozwiązaniem będą fit przekąski i dietetyczne słodycze. Jednym z głównych produktów, które przychodzą mi na myśl są dietetyczne kremy NUTLOVE. Są one dostępne w wielu smakach a ich cena to zaledwie 29,99 zł za 500g. Jest to idealny dodatek do wafli ryżowych, kanapek, naleśników czy fit deserów. Kremy te są bez cukru oraz oleju palmowego.
Odpowiednia dieta
- W swojej diecie pamiętaj o węglowodanach złożonych (kasza jaglana, ryż brązowy, chleb żytni), które wpłyną na wolny wzrost cukru we krwi.
- Bardzo ważne jest by pamiętać o niskim indeksie glikemicznym, piciu dużej ilości wody oraz regularnym spożywaniu posiłków.
- Cukier zamień na słodziki (więcej na ten temat tutaj – link). Mleczną czekoladę z kolei zamień na gorzką min. 85% kakao.
- Pamiętaj o ruchu! To właśnie sport pozwoli dostarczyć naszemu organizmowi endorfin. Wtedy nasz mózg nie będzie domagał się cukru by poprawić nastrój.