Rozgrzewka to podstawa każdego treningu. Bez znaczenia czy jest to trening siłowy czy gra zespołowa – rozgrzewka jest niezbędna! Nie traktuj jej jako nudnego obowiązku… Rozgrzewka przed treningiem to kwestia jedynie 15 minut. Warto je poświęcić by uniknąć kontuzji.

Dlaczego rozgrzewka jest taka ważna?

Dobrze wykonana rozgrzewka pozwoli zminimalizować ryzyko kontuzji. Dodatkowo wpłynie ona korzystnie na efektywność treningu, dzięki czemu skorzystasz z wykonywanych ćwiczeń w większym stopniu. Rozgrzewka stopniowo przygotowuje mięśnie do ćwiczeń podnosząc ich temperaturę i zwiększając elastyczność. Oprócz tego przyspiesza pracę układu oddechowego oraz prowadzi do szybszego przekazywania impulsów nerwowych. Dzięki rozgrzewce poprawią się także transport tlenu, co wpływa na uniknięcie zakwasów.


PROMOCJA!

Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!

Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.


Rozgrzewka przed treningiem – jak powinna wyglądać?

Wszystko zależy od tego jaka jest nasza kondycja oraz do jakich ćwiczeń się właśnie rozgrzewamy. Jeśli mamy w domu jedynie mate treningową i ćwiczymy w domu wystarczy 10 minutowa rozgrzewka. Należy zawrzeć w niej ćwiczenia rozciągające oraz trucht (może być w miejscu), które pomogą podnieść tętno oraz temperaturę ciała. Rozgrzewka oczywiście powinna być dopasowana do ćwiczeń, tak więc im bardziej zaawansowane ćwiczenia tym dłuższa powinna być rozgrzewka.

Przykładowa rozgrzewka

  • trucht w miejscu,
  • bieg tyłem,
  • wykroki,
  • skrętoskłony,
  • krążenie ramion,
  • krążenie głowy,
  • wymachy rąk w górę i w dół,
  • krążenie tułowia.

Rozgrzewka przed siłownią

Rozgrzewka tak samo jak trening powinna być dopasowana do naszych możliwości oraz potrzeb. Przed rozpoczęciem ćwiczeń siłowych warto wykonać przez kilka minut ćwiczenia aerobowe. Świetnie przygotują one organizm do wysiłku. Możemy również wykorzystać roller do mięśni. Z jego pomocą zwiększymy ukrwienie mięśni oraz poprawimy ich elastyczność.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

ODBIERZ BEZPŁATNIE

dieta + Przepisy

Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.