Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Oznacza to, że układ odpornościowy sam atakuje własne tkanki oraz komórki. Choroba ta nie dość, że atakuje tarczycę to nieodwracalnie ją niszczy. Jak radzić sobie z Hashimoto? Czy jest możliwe jej całkowite wyleczenie? Zapraszam do lektury.
Co to jest Hashimoto?
Hashimoto inaczej nazywa się przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Nieleczona może doprowadzić do zniszczenia gruczołu tarczycy oraz do spadku produkowanych przez nią hormonów. To z kolei jest przyczyną występowania niedoczynności tarczycy. To wszystko przekłada się na spowolnienie wielu funkcji w organizmie.
Niestety choroba ta jest nieuleczalna. Przyjmowane leki oraz odpowiednia dieta w dużym stopniu mogą złagodzić występujące objawy oraz zahamować rozwój choroby.
Objawy Hashimoto
Głównym problemem jest to, że choroba ta najczęściej przebiega bezobjawowo. Problemy z tarczycą mogą ciągnąć się latami bez żadnych niepokojących objawów. Mogą one zacząć występować dopiero z czasem. Należą do nich między innymi:
- senność,
- sucha skóra,
- zawroty głowy,
- chroniczne zmęczenie,
- zaburzenia rytmu serca,
- nadmierne wypadanie włosów,
- problemy z koncentracją oraz pamięcią,
- problemy z zajściem w ciąże,
- zaburzenia miesiączkowe,
- przyrost masy ciała,
- opuchlizna twarzy,
- depresja.
PROMOCJA!
Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!
Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.
Przyczyny występowania Hashimoto
Przyczyny występowania Hashimoto nie są do końca znane. Naukowcy sugerują, że ta choroba może mieć podłoże genetyczne.
Badania skazują, że osoby żyjące w przewlekłym stresie najczęściej zapadają na Hashimoto.
Leczenie
Leczenie Hashimoto skupia się na monitorowaniu i leczeniu hormonami tarczycy.
Dieta przy Hashimoto
Przy Hashimoto jakość spożywanych produktów jest równie ważna co leki. Najczęściej zaleca się dietę śródziemnomorską bogatą w warzywa, owoce, wodę oraz oliwę.
- Osoby chorujące na Hashimoto powinny spożywać produkty, które zawierają goitrogeny. Występują one m.in. w kapuście, brokułach, kalafiorach, brukselce, kalarepie czy jarmużu.
- Kolejną rzeczą jest błonnik! Pobudza on jelita do pracy, które przez Hashimoto są bardzo spowolnione. Błonnik usuwa toksyny z organizmu oraz daje poczucie sytości. Więcej o błonniku tutaj – link.
- Dobre węglowodany – osoby z Hashimoto powinny pozbyć się ze swojej diety cukrów prostych (czekolady, batoniki, cukierki). Pozytywny wpływ na nasz organizm będą miały węglowodany złożone z kasz, warzyw oraz owoców.
- Białko! Jest ono bardzo ważne przy budowaniu mięśni oraz komórek. Tutaj najlepszym wyborem będą jajka oraz mięso.
Czego nie jeść?
- glutenu,
- soi,
- kiełbasy,
- parówek,
- alkoholu,
- kawy,
- orzechów,
- kukurydzy
- papryki,
- żywności przetworzonej.