Niestety wiele kobiet zmaga się z osłabionymi i wypadającymi włosami. Z jakich powodów włosy stają się słabsze? Wszystko za sprawą niedoborów żywieniowych, na który wpływ ma: niskokaloryczna dieta, stres, oraz choroby. W tym wpisie przedstawię przyczyny oraz sposoby na wypadanie włosów.
Przyczyny wypadania włosów
Na początku należy zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, który nie zawsze musi oznaczać coś złego. Włosy „żyją” od 2 do 8 lat, po tym czasie obumierają i zostają usunięte z głowy, a w jego miejsce wyrasta nowy. Dziennie wypaść może nam aż 100 włosów! Może zdarzyć się, że ta ilość zacznie być wyższa. W takim wypadku należy niezwłocznie wybrać się do trychologa. Przeprowadzone badania pozwolą poznać przyczynę wypadania włosów. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele: od zaburzeń gospodarki hormonalnej przez niedobory żywieniowe aż do zbyt intensywnego odchudzania oraz stresującego trybu życia. Na taki stan mogą wpłynąć choroby autoimmunologiczne oraz skórne.
PROMOCJA!
Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!
Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.
Sposoby na wypadanie włosów
Jednym z najprostszych rzeczy jest stosowanie odpowiedniej diety. Niedobory witamin oraz białka i tłuszczy mogą negatywnie wpłynąć na stan włosów. Wszystko za sprawą spożywania dużej ilości przetworzonej żywności oraz źle zbilansowanej diety. Więcej o zbilansowanej diecie tutaj.
- Białko – jest ono podstawowym budulcem włosa. Dokładniej mówiąc są to białka keratynowe. Organizm wytwarza część z nich. Pozostałą część musimy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem. Odpowiednimi źródłami białka będę tutaj: jajka, orzechy, ryby, produkty zbożowe i mleczne, mięso oraz nasiona roślin strączkowych. Zbilansowana dieta powinna zapewniać nam od 15% do 20% energii z białka.
- Żelazo – żelazo jest składnikiem hemoglobiny, która zajmuje się transportowaniem tlenu z płuc do komórek. Tlen dostaje się do mieszków włosowych. Komórki dostają tlen, który jest potrzebny do procesów metabolicznych. Niski poziom żelaza przyczynia się do anemii, która doprowadza do osłabienia oraz utraty włosów. Źródłami żelaza pochodzenia zwierzęcego jest: drób, czerwone mięso, wątroba, ryby oraz żółtka jajek. Źródła białka roślinnego to między innymi: szpinak, buraki, nasiona strączków oraz produkty zbożowe.
- Witamina C – w ścisły sposób łączy się ona z żelazem. Wszystko za sprawą tego, że witamina C zwiększa przyswajalność żelaza. Naturalnymi źródłami witaminy C są: truskawki, pomarańcze, czerwona papryka.
- Witamina E – Rozpuszcza się ona w tłuszczach oraz posiada pozytywny wpływ na wzrost włosów. Witamina ta dba o ich nawilżenie, a co za tym idzie włosy nie przesuszają się. Źródłem witaminy E są: orzechy, pestki i nasiona, jajka oraz oleje roślinne.
- Witamina A – przyczynia się do nawilżenia włosów oraz chroni je przed uszkodzeniem. Niedobór witaminy A wpływa na rozdwajanie się końcówek, suchość oraz łamliwość włosów. Źródłem witaminy A są: jajka, masło, ryby oraz produkty mleczne.
- Krzem – zbyt niska ilość krzemu w organizmie wiąże się ze złym stanem skóry. Wpływa on na kruchość paznokci oraz osłabienie włosów. Krzem jest budulcem cebulek włosowych, z których wyrastają włosy. Źródłem krzemu jest napar ze skrzypu polnego.