Zrobiłem już zestawienie najczęstszych błędów pojawiających się podczas odchudzania – link tutaj. Skupiłem się tam zarówno na aspektach żywieniowych jak i ćwiczeniach. Stwierdziłem jednak, że warto byłoby pochylić się nad tematem treningów i ćwiczeń. Tak samo jak dieta są bardzo ważnym elementem w procesie odchudzania. Jakie są więc najczęstsze błędy podczas treningów?
Błędy podczas treningów
- Trenować musimy codziennie! – jest to błędne założenie. Warto zaznaczyć, że najlepiej będzie, jeśli zrobimy sobie przerwę na regenerację. Dorosłe osoby powinny wykonywać około 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 20 minut intensywniejszej około 3 razy w tygodniu. U dzieci jest to oczywiście dużo więcej: 60 minut lub 10 000 kroków na dzień. Skąd takie dane? Od Światowej Organizacji Zdrowia, więc potwierdzone i sprawdzone. Oczywiście jeśli chcesz ćwiczyć codziennie śmiało! Nie chce tutaj mówić co masz robić. Jednak przedstawiam tutaj dane dla osób, które zadręczają się wręcz nierealną ilością ćwiczeń każdego dnia.
- Trening musi trwać ponad godzinę! – oczywiście nie jest to prawda. Możesz wykonać 20-30 minutowy trening, a następnie wyjść na spacer, pobiegać po ogródku z psem czy pójść z dzieckiem na plac zabaw i tam spędzić aktywnie czas. Mówiąc w skrócie, lepiej wykonać krótszy trening niż nie wykonywać go wcale! Niby oczywiste, ale wiele osób sądzi, że krótsze treningi się nie opłacają. A ja zaznaczę, że się opłacają i to bardzo! 😉
- Trening tylko na siłowni – nic z tych rzeczy. Bez obaw, w domu również da się zrobić świetny trening z wykorzystaniem podstawowych sprzętów. Jeśli nie masz wystarczających środków na bieżnie lub rower zainwestuj w matę i gumy. Wiele moich podopiecznych wykonuje ćwiczenia w ten sposób. Efekt murowany.
PROMOCJA!
Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!
Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.
- Tylko trening na czczo – nie wiesz jak pogodzić pracę i poranne treningi? Mam proste rozwiązanie… Wykonuj je po pracy. Nie, nie musisz być na czczo. Spokojnie, zajmij się pracą, domem i wszystkimi innymi obowiązkami, a trening zostaw na później. Nie jest on aż tak istotny. Nie jesteś sportowcem, u którego od formy zależy zawód i praca. Spraw by treningi były rozluźnieniem po pracy i miło spędzonym czasem a nie zrobione na szybko byleby je zrobić.
- Dobry trening jest wtedy, gdy po nim wymiotujesz ze zmęczenia – oczywiście jest to bzdura. Zalecam umiarkowaną aktywność fizyczną, która poprawia nasz stan zdrowia. Wykonywanie treningu, w którym doprowadzamy się do skrajności i wyczerpania nie jest niczym dobrym dla naszego organizmu. Ma być systematycznie, umiarkowanie i z uśmiechem na twarzy! 😉
- Brak odpoczynku po treningu – nie chodzi mi tutaj o odpoczywaniu na ławeczce czy fotelu. Raczej o „studzenie” organizmu niewielką aktywnością fizyczną na przykład truchtem lub marszem. W jakim celu się to stosuje? Taki zabieg rozluźnia i odpręża mięśnie po intensywniejszej aktywności fizycznej. W ten sposób nasz organizm nie doznaje szoku, który może być spowodowany nagłym spadkiem aktywności. Najlepiej na odpoczynek przeznaczyć ostatnie około 5-10 minut treningu.