Dużo więcej osób zgłaszających się do mnie chce schudnąć lub wymodelować ciało. Osoby chcące przytyć są w mniejszości przypadków jednak nie zostawiam ich samych. Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, jednak wcale takie nie jest. Jak zdrowo przytyć? Jest bowiem różnica między przytyciem a zdrowym przytyciem. Nie wystarczy „tylko” więcej jeść. Co więc osoby chcące przytyć muszą zrobić? Oto kilka porad.
Dla kogo dieta na przytycie?
Dieta na przytycie przyda się osobom, które mają ogromne problemy z przytyciem i zmagają sie z niedowagą. Skutkować ona może nie tylko bardzo szczupłym wyglądem. Niedowaga niesie ze sobą poważne skutki takie jak:
- anemia,
- osłabiona odporność,
- zaburzenia miesiączkowania,
- ciągle uczucie zimna,
- bardzo słaba kondycja,
- przewlekłe zmęczenie.
Należy pamiętać, że niedowaga może wynikać z wielu chorób. Między innymi z: chorób żołądka i jelit, nadczynności tarczycy a nawet nowotworów. Przed wybraniem diety w pierwszej kolejności należy wybrać się do lekarza w celu poznania powodów problemów z przytyciem. Jeśli w grę wchodzą zaburzenia łaknienia, niezbędna będzie wizyta u psychologa, psychiatry lub psychodietetyka.
PROMOCJA!
Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!
Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.
Jak zdrowo przytyć?
- Odpowiednia ilość kalorii – aby przytyć należy oczywiście dostarczać swojemu organizmowi więcej kalorii niż spala nasz organizm podczas dnia. Nazywa się to dodatnim bilansem kalorycznym. Kaloryczność musi być dopasowana zarówno do płci, wieku oraz aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jest to kwestia indywidualna, lecz przyjmuje się, że taka dieta powinna dostarczać 2300 kalorii w przypadku kobiet. U mężczyzn będzie to kilkaset kalorii więcej. Aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie dla siebie musimy obliczyć wartość PPM. Następnie wartość tą musimy pomnożyć przez współczynnik naszej aktywności a do otrzymanej wartości dodać 300 kcal.
- Co jeść? – dodaj do swojej diety produkty zdrowe, które posiadaj a wysoką gęstość energetyczną. Są to między innymi:
- orzechy – włoskie, ziemne, migdały,
- suszone owoce – śliwki, morele, rodzynki, daktyle,
- nasiona – chia oraz słonecznika, siemię lniane,
- tłuszcze i oleje – oliwa z oliwek, olej rzepakowy,
- mięso – wołowina, wieprzowina, kurczak ze skórą,
- awokado,
- warzywa skrobiowe – ziemniaki, bataty, nasiona roślin strączkowych,
- produkty mleczne ze średnią zawartością tłuszczu – twaróg półtłusty, ser, śmietana, pełne mleko.
- Zbilansowana dieta – pamiętaj o tym, że podstawą jest zbilansowana dieta. Nieważne czy chcesz przytyć czy schudnąć. Zbilansowaną dietę powinien stosować każdy. Więcej o niej tutaj – link.
- Jedz regularnie – należy jeść o stałych porach oraz w miarę możliwości w równych odstępach.
- Zwiększ ilość posiłków – możesz jeść 6 lub 7 posiłków. Jeśli masz problem z dojadaniem podziel sobie posiłki na jeszcze mniejsze porcje, ale jedz często.
- Zrezygnuj z żywności wysoko przetworzonej – pizza, chipsy i hamburgery owszem mają dużo kalorii jednak nie są bogate w składniki odżywcze i witaminy.
- Aktywność fizyczna – oprócz diety dobrze byłoby włączyć aktywność fizyczną. W procesie przybierania na wadze jest ona bardzo ważna. Wzmożona aktywność pozwoli mięśniom na wzrost.