Zastanawiacie się jak to jest z ćwiczeniami podczas ciąży? Niby wiemy – ruch to zdrowie. Również dla kobiet w ciąży zaleca się odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia świetnie wpływają na ogólne samopoczucie przyszłej mamy jak i przygotowują do porodu i późniejszego macierzyństwa. Jednak gdzie jest granica między odpowiednimi ćwiczeniami a igraniem ze zdrowiem? Jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży wolno wykonywać a na jakie lepiej uważać?

Zalety ćwiczeń podczas ciąży

Regularne i odpowiednie ćwiczenia poprawiają zarówno ogólną kondycję organizmu jak i wpływają na poprawną wydolność oraz odporność, która podczas ciąży jest bardzo ważna. Dodatkowo pozytywnie wpływają na wzmocnienie mięśni oraz stabilizacje kręgosłupa. Poprawiają one krążenie a do tego pozwalają pozbyć się napięcia.

Ciało u kobiet aktywnych fizyczne lepiej zachowuje się w przypadku zmian takich jak wzrost wagi, powiększanie się brzucha oraz zmiany hormonalne. Ćwiczenia zapobiegną zarówno wahaniom wagi jak i rozstępom, których obawia się wiele kobiet.

Trening wzmacnia również mięśnie miednicy, co przygotowuje kobietę do trudów jakie czekają ją podczas porodu.

Ćwiczenia w ciąży

Trening podczas ciąży powinien być wykonywany około 3 razy w tygodniu. Jak z intensywnością? Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych możliwości przyszłej mamy. Jeśli przed ciążą aktywność fizyczna była na wysokim poziomie, będzie tak zarówno w ciąży. W grę wchodzi tutaj również stopień zaawansowania ciąży, samopoczucie i ilość wolnego czasu.


PROMOCJA!

Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!

Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.



Jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży?

Najprostszą opcją są oczywiście spacery. A co z ćwiczeniami? Przede wszystkim poleca się zajęcia grupowe lub indywidualne dla kobiet w ciąży, pływanie, pilates czy jogę. Bezpiecznymi ćwiczeniami są również: jazda na rowerze czy ćwiczenia z niedużym obciążeniem.

Na co uważać?

Z ćwiczeń powinny zrezygnować kobiety z grupy podwyższonego ryzyka, to znaczy chorujące na:

Ćwiczenia są również niewskazane dla kobiet, u których występuje krwawienie, ryzyko poronienia oraz w przypadku niskiego ułożenia łożyska.

NIEWSKAZANY JEST EKSTREMALNY WYSIŁEK FIZYCZNY W ŻADNYM WYPADKU.

Należy zrezygnować również z aktywności, które są objęte wysokim ryzykiem urazów: jazda na nartach, jazda konna, jazda na rolkach, nurkowanie, sporty kontaktowe oraz ścianki wspinaczkowe.

Zagrożenia

Zaleca się również nie podejmowanie wzmożonej aktywności fizycznej. Kobiety, które zajmują się sportem na co dzień powinny ograniczyć ćwiczenia. Wynika to z faktu, że mogą wystąpić przeróżne zagrożenia, między innymi jest to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *