Ból pleców jest nam wszystkim doskonale znamy. Bez względu na to czy mamy pracę siedzącą czy fizyczną – z bólem pleców ma niestety do czynienia wiele osób w każdej branży. Czy jest na to jakaś rada? W tym wpisie rozwinę temat bólu pleców oraz przyczyn i sposobów na poradzenie sobie ze spowodowanym tym dyskomfortem.

Przyczyny bólu pleców

 1. Nieprawidłowa postawa ciała – wpływ na ból pleców ma zarówno postawa siedząca jak i ta podczas ćwiczeń a nawet stania. Nic dziwnego, że ból pleców występuje w przypadku pracy biurowej. Siedzenie przez wiele godzin w jednej pozycji jest bardzo obciążające dla naszych pleców.
 2. Brak ćwiczeń fizycznych – nieprawidłowa postawa ciała podczas pracy biurowej, jazda samochodem do i po pracy a także wieczorne oglądanie telewizji z pewnością nie pomogą w przypadku bólu pleców.
 3. Przeciążenie i kontuzje – zbyt dużo ćwiczeń może również wpłynąć niekorzystnie na ból pleców. Nie warto się przeforsowywać… Taka kontuzja może niestety spowodować przerwę w treningach nawet na parę tygodni.
 4. Nadwaga i niezdrowe nawyki żywieniowe – nadwaga w niekorzystny sposób wpływa na stawy a także może powodować ból pleców. Najczęściej ból występuje w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.
 5. Ból podczas menstruacji – wiele kobiet skarży się na ból pleców również podczas menstruacji. Wszystko za sprawą skurczy mięśnie miednicy, które spowodowane są przez hormon. Niekiedy są one tak silne, że ból możemy odczuwać również w okolicy pleców.
 6. Duże obciążenie jednej strony naszego ciała – do takiego obciążenia może dojść w przypadku pracy fizycznej. Najbardziej narażone są na to pracownicy magazynów, budowlańcy, kelnerzy…
 7. Duża ilość stresu – podczas stresu nasza sylwetka staje się przygarbiona, a my jesteśmy spięci. Dodatkowo możemy zaobserwować napięcie mięśni.

PROMOCJA!

Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!

Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.Sposoby na ból pleców

 1. Nieprawidłowa postawa ciała – przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących prawidłowej postawy ciała. Duży wpływ na to będzie miały również meble, z których korzystamy. Jeśli odczuliśmy ból pleców po pracy biurowej musimy zastanowić się nad zmianą biurka oraz krzesła.
 2. Brak ćwiczeń fizycznych – tak naprawdę każdy rodzaj sportu będzie dobrym wyborem na ból pleców. Zatem wybierz ten, który będzie Ci najbardziej odpowiadał i staraj się regularnie go wykonywać! Dodatkowo warto włączyć rozciąganie do codziennych nawyków.
 3. Przeciążenie i kontuzje – aby zapobiec kontuzjom pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem. Oprócz tego zadbaj o odpowiednią regenerację w postaci przerw oraz snu. W przypadku, gdy jednak już do tej kontuzji dojdzie i ból będzie utrzymywał się przez cały czas niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
 4. Nadwaga i niezdrowe nawyki żywieniowe – w przypadku nadwagi zadbaj o zdrowe żywienie oraz odpowiednią aktywność fizyczną. Postaraj się również pozbyć złych nawyków żywieniowych. Taki zestaw pozwoli Ci w stosunkowo niedługim czasie zrzucić kilogramy i zadbać nie tylko o swoje plecy, ale również o zdrowie.
 5. Ból podczas menstruacji – o radzeniu sobie z bólami menstruacyjnymi poświeciłem osobny wpis. Więcej o sposobach na bóle menstruacyjne tutaj.
 6. Duże obciążenie jednej strony naszego ciała – staraj się zwracać uwagę na postawę ciała podczas czynności, które wykonujesz. W miarę możliwości zmieniaj postawę podczas pracy, a w czasie podnoszenia przedmiotów pamiętaj o prostych plecach!
 7. Duża ilość stresu – zadbaj o ty by znaleźć powodów stresu i w miarę możliwości go zniwelować. Natomiast w celu rozładowania stresu dobrym wyborem będzie masaż lub nawet gorąca kąpiel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *