Zmęczenie i brak siły poważnie utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Negatywne skutki ciągłego zmęczenia odczuwać możemy na każdym kroku: gdy musimy iść do pracy, na studia czy wykonywać obowiązki domowe. Ciężko w tym przypadku wykonywać najprostsze czynności a co dopiero zabrać się za trening. Czy jest na to jakiś sposób? Z czego wynika brak siły? Ciągłe zmęczenie – jak sobie z nim radzić?
Co to jest zmęczenie?
Zmęczenie jest to nic innego jak zmniejszenie zdolności do wykorzystywania źródeł energii na odpowiednim poziomie. Podzielono je na zmęczenie: fizyczne, psychiczne i umysłowe. Jednak najczęściej zmęczenie objawia się zarówno spadkiem siły mięśniowej jak i również rozkojarzeniem czy spowolnieniem myślenia. Zmęczenie jest reakcją obronną naszego organizmu. „Stopuje” on w ten sposób wysiłek, który kontynuowany może doprowadzić do groźnych dla nas konsekwencji. Jednak należy zastanowić się nad powodami zmęczenia jeśli utrzymuje się bardzo długi czas.
PROMOCJA!
Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!
Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.
Przyczyny ciągłego zmęczenia
- Niezbilansowana dieta – dieta musi dostarczać nam odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz witamin. Ich obniżona ilość negatywnie wpływa na nasz organizm. Pojawia się wówczas zmęczenie. Dlatego też odradzam niskokaloryczne diety, które tylko nas osłabiają. Deficyt witamin, tłuszczy, białka i węglowodanów przyczynia się do zaburzeń pracy mięśni, mózgu jak i całego organizmu. Więcej na temat zbilansowanej diety znajdziecie tutaj – link.
- Anemia – objawami anemii są: blada skóra, wypadające włosy, łamliwe paznokcie oraz szybsza praca serca. Do anemii możemy doprowadzić poprzez niedoboru żelaza oraz witaminy B12 w naszym organizmie.
- Depresja – głównie odczuwamy wtedy zmęczenie psychiczne. Objawem może być również bezsenność. Jeśli zauważymy u siebie obniżenie nastroju, problemy z zasypianiem, brak sił i zmęczenie udajmy się na wizytę do psychologa. Pomoże on stwierdzić czy jest to spowodowane depresją. Warto dbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.
- Zbyt mała ilość snu – przyczyną ciągłego zmęczenia może być zbyt mała ilość snu w porównaniu do długości i ilości wykonywanej pracy. Pracujemy dłużej niż 8 godzin, dodatkowo często zabieramy pracę do domu. Do tego dochodzą jeszcze obowiązki domowe. Chwile wolnego poświęcamy na oglądanie seriali, relaks czy dodatkowe aktywności, na które brakuje nam czasu. W rezultacie czas, który miał być poświęcony na sen wykorzystujemy do innych celów. Na sen zostaje często jedynie 4-5 godzin. Wstając z rana chce nam się spać a na dodatek nie mamy na nic siły.
Ciągłe zmęczenie – jak sobie z nim radzić?
Oczywiście powodów zmęczenia może być wiele. Często wynikać mogą z różnych chorób. Dlatego należy wybrać się do lekarza specjalisty, który pomoże nam znaleźć przyczynę. Jednak przedstawię kilka sposób, które pomogą nam ze zmęczeniem w przypadku gdy jesteśmy po prostu „przeciążeni”.
- Jedzenie – jak już wspomniałem wyżej niezbędna jest zbilansowana dieta. Wtedy nasz organizm otrzyma wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Najlepiej do minimum ograniczyć słodycze, słone przekąski oraz fast-foody.
- Odpoczynek – przede wszystkim regeneracja i odpowiednia ilość snu. Nie możemy ciągle przemęczać swojego organizmu. Dajmy sobie odpocząć.
- Aktywność fizyczna – na początku może być to bardzo trudne jednak sport pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Takie proste aktywności jak jazda na rowerze, rolkach czy zwykły spacer mogą dodać nam energii, zrelaksować i pozwolą miło spędzić czas.
- Relaks – zadbajmy o siebie oraz o swój komfort psychiczny. Wybierz się na masaż lub kup relaksacyjne olejki i zrób sobie długą kąpiel. Twój organizm Ci za to podziękuje.