Deszczowa pogoda oczywiście na starcie zniechęca nas do ćwiczeń. Jednak ćwiczenia można przenieść w takim wypadku do domowego zacisza. Zestawienie sprzętów, które muszą znaleźć się w każdej domowej mini siłowni znajdziecie tutaj – link. Co jednak w przypadku, gdy na zewnątrz panuje upał? Jesteśmy zniechęcenie nawet do wykonywania ćwiczeń w domu. Ciężko nam nawet oddychać a co dopiero wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia. Jak więc wykonać skuteczny i bezpieczny trening w upalne dni? Już spieszę z pomocą.
Jak ćwiczyć w upalne dni?
- Przede wszystkim słuchaj swojego ciała! – każdy z nas jest inny. Dla jednych 30 stopni nie będzie większym problemem do wykonywania ćwiczeń. Inna osoba natomiast nie będzie w stanie wykonać nawet połowy swojego planowanego treningu. Zwracaj uwagę na sygnały z ciała. Jeśli zaczyna Ci być słabo, czujesz nagle mdłości lub zawroty głowy natychmiast przerwij trening. Rozumiem, że trening jest dla Ciebie bardzo ważny, jednak zdrowie jest ważniejsze. Odpuść jeśli nie dajesz rady, nic się nie dzieje.
- Wykonuj mniej obciążające ćwiczenia – aby całkowicie nie rezygnować z treningu lub nie przerywać go w połowie wykonuj lżejsze ćwiczenia! Nie musisz katować się wymagającymi treningami jeśli wiesz, że nie dasz rady. Trening nie ma być wykonywany na siłę. Rób to dla siebie i dla swojego lepszego samopoczucia.
- Rób sobie dłuższe lub częstsze przerwy – to całkowicie normalne w upalne dni. Nie musisz doprowadzać do sytuacji gdy przerwa będzie wynikała z wycieńczenia. Rób przerwy pomiędzy ćwiczeniami, gdy tylko poczujesz większe zmęczenie.
PROMOCJA!
Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!
Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu! – nie pij wody przed samym treningiem. Rozłóż to tak, żeby pić przez cały dzień. Pij małymi łykami, około 0,3-0,4 l na godzinę. Picie dużej ilości wody na raz może spowodować wypłukanie witamin oraz związków mineralnych z naszego organizmu. Pij wodę również podczas samego treningu (najlepiej około 150 ml co 20 minut). Dobrze byłoby pić również ciepłą herbatę. Czemu ciepłą a nie zimną? Ciepło pobudza nasz organizm do schładzania. Wypicie zimnego napoju chłodzi tylko na chwilę. Na dłuższy okres czasu skutkuje podwyższeniem się temperatury ciała.
- „Odpowiednia” pora na trening – unikaj treningów w godzinach, w których słońce najmocniej grzeje. Jest to pomiędzy 11:00 a 15:00. Najlepiej będzie zacząć swój trening albo bardzo wcześnie z rana albo wieczorem.
- Najlepiej zacienione miejsca – staraj się wykonywać trening w miejscach, w których znajdziesz dużo zacienionego terenu. Najlepszym wyborem będą parki, laski, ogrody czy miejsca blisko wody np. bulwary. W takich miejscach będzie dodatkowa możliwość ochłodzenia się za pomocą wody. Z pewnością unikaj zgiełku miast i rozgrzanych chodników i dróg!
- Sporty wodne – upalne dni to świetny czas na to by zacząć chodzić na basen! Możesz pływać indywidualnie lub zapisać się na zajęcia z grupą. Będzie to najlepsze rozwiązanie w naprawdę upalne dni. Oprócz basenu możesz zainteresować się żeglarstwem, windsurfingiem lub kajakarstwem.
- Odpowiednia odzież sportowa – oczywiście unikaj ciemnych kolorów. Twoja odzież powinna być lekka, przewiewna i jasna. Przy dłuższych treningach zakładaj taką odzież, która będzie zakrywała ramiona i plecy, tak by nie dopuścić do oparzeń skóry. Przy krótszych treningach odpowiednie będą topy, staniki sportowe, koszulki na ramiączkach, by skóra mogła oddychać. Wybieraj tkaniny oddychające! Pamiętaj również o skarpetach. Dobrym wyborem będą te bambusowe, a na głowę obowiązkowo czapka z daszkiem.
- Ochrona skóry – przed treningiem posmaruj skórę filtrem, by zabezpieczyć skórę przed oparzeniami słonecznymi.