Wiele słyszy się o niechcianym efekcie jojo po zakończeniu odchudzania. Co to jest za efekt jojo? Jest to nic innego jak wahania masy ciała. Inaczej mówiąc chudniemy by za chwile znowu nabrać zbędnych kilogramów. Jak uniknąć efektu jojo? Odpowiedź jest bardzo prosta: odpowiednią dietą! Sprawi ona, że nie tylko zrzucimy zbędne kilogramy, ale również utrzymamy wagę na odpowiednim poziomie. Wszystko za sprawą zmiany nawyków żywieniowych na te znacznie zdrowsze.
Przyczyny występowania efektu jojo
- powrót do złych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety,
- szybka utrata wagi spowodowana stosowaniem źle dobranej diety,
- brak aktywności fizycznej – brak ruchu oraz niskokaloryczna dieta mogą doprowadzić do utraty tkanki tłuszczowej ale również masy mięśniowej. Jest ona kluczowa w spalaniu tkanki tłuszczowej.
Konsekwencje zdrowotne
- źle dobrana dieta powoduje utratę zarówno tkanki tłuszczowej jak i mięśniowej,
- nagromadzony w brzuchu tłuszcz zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i zachorowania na cukrzycę,
- efekt jojo sprawia, że popadamy w niepotrzebne kompleksy, nie mamy sił ani motywacji, obwiniamy się za każdy zjedzony posiłek.
PROMOCJA!
Odbierz i wypróbuj naszą DIETĘ ZA DARMO!
Aby odebrać darmową dietę napisz do nas na messenger z informacją, że chcesz skorzystać z darmowej diety.
Jak uniknąć efektu jojo
Kluczowe w traceniu wagi bez obaw o efekt jojo jest stosowanie diety, która pobudzi nam metabolizm a przy tym dostarczy naszemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych.
- Jedz regularnie – podczas chudnięcia ważna jest regularność spożywanych posiłków. Podziel sobie posiłki na mniejsze porcje, tak by jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Pomoże to w regularnej pracy organizmu a my schudniemy bez efektu jojo. Ważne jest by ostatni posiłek zjeść 2 godziny przed pójściem spać.
- Wprowadź aktywność fizyczną – aktywność jest bardzo ważna przy spalaniu tkanki tłuszczowej, a następnie w odpowiednim utrzymaniu masy ciała. Ruch również jest bardzo istotny w podkręceniu naszego metabolizmu. Warto nadmienić, że aktywność fizyczna powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości.
- Powoli zwiększaj kaloryczność posiłków – gdy zrzucisz zbędne kilogramy, skutecznie i stopniowo zwiększaj kaloryczność posiłków. Stopniowanie kaloryczności pomoże naszemu organizmowi w przyzwyczajeniu się do nowego odżywiania.
- Pozbądź się złych nawyków żywieniowych – unikaj słodyczy, słodkich, gazowanych napoi oraz fast foodów. Przy zwiększaniu kaloryczności ważne jest by jeść przede wszystkim w zdrowy, zbilansowany sposób.
- Zrezygnuj z niskokalorycznych diet i głodówek – niskokaloryczne diety doprowadzają nasz organizm do wyniszczenia. Z obawy przed kolejnymi głodówkami organizm odkłada tłuszcz „na czarną godzinę”. Oprócz tego takie diety nie dostarczają potrzebnych składników odżywczych, które są niezbędne dla organizmu w codziennym funkcjonowaniu.
- Zróżnicowany jadłospis – zamiast wysoko przetworzonych produktów w swojej diecie stosuj owoce i warzywa, chudy nabiał, produkty zbożowe a także chude mięso, nabiał i nasiona roślin strączkowych.